Cookie Consent by Free Privacy Policy website
  info@ledziarovka.eu   +421 (0) 903 830 513

Úsporné žiarovky

Tradičným žiarovkám už dávnejšie odzvonilo. Nastupuje éra nových, energicky úspornejších technológií ako kompaktné žiarovky CFL, halogény či LED diódy. Dôvodom bol zákon prijatý v roku 2007 (EISA), ktorý požadoval o 25% efektívnejšie žiarovky.

V nasledujúcom článku sa budeme zaoberať práve poslednou kategóriou - LED žiarovkami. Nakoľko ide o jednu z najefektívnejších alternatív, na trhu začína záujem o ne rapídne vzrastať.

Porovnanie účinností jednotlivých druhov:

  • priemerná účinnosť LED žiarovky je 78 lm/W (lúmen na watt)
  • priemerná účinnosť tradičných žiaroviek približne 13 lm/W
  • priemerná účinnosť halogénových ekvivalentov približne 18 lm/W

Tomu sa povie rozdiel, čo myslíte?

Čím sa LED osvetlenie líši od žiarovky?

Okrem účinnosti, ktorú sme si porovnali vyššie je LED osvetlenie aj odolnejšie, univerzálnejšie a dlhšie trvajúce.

Využívajú totiž svetelné diódy (to nám odkrýva aj názov LED v angličtine Light Emitting Diode, resp. svetlo vyžarujúce diódy)  - pri prechádzaní elektrického prúdu do polovodičového materiálu osvetľuje drobné zdroje svetla a presne tomu hovoríme LED. Okrem toho vytvorené teplo sa absorbuje do chladiča a je rozptýlené do okolitého prostredia.

Ak by ste chceli nájsť bielu farbu LED, hľadali by ste márne - bežné LED farby sú žltá, červená, zelená či modrá. Pre získanie bieleho svetla sa tieto farebné diódy zmiešavajú alebo pokrývajú fosforom, ktorý mení farbu svetla.

Farebné LED diódy majú taktiež širokospektrálne využitie - najčastejšie sú používané v signálnych svetlách, kontrolkách či v počítačoch ako tlačidlá nabíjania,...

LED ovládané cez telefón?!

Áno, výdobytky moderných technológií nemajú hraníc - na trh sa postupne dostávajú žiarovky pripojené na Wi-Fi. Pri kombinácii LED farieb sa dajú vytvoriť milióny farieb rôznych variácií!